Łódź

W tej dziedzinie Łódź może poszczycić się jednymi z największych osiągnięć w kraju, a czasem w Europie. To co przyciąga turystów to przede wszystkim wspaniale odrestaurowane i zabytkowe kamienice, pałace, rezydencje. Pozostawione głównie w XIX w. fabrykanckie budynki teraz urzekają swą elegancją. Rzadko spotykane w Polsce style architektoniczne (głównie secesja i eklektyzm) powodują, że Łódź to prawdziwa perła centralnej Polski.

Prócz licznych zabytków łódzka kultura rozwinęła się także w dziedzinie kinematografii. Łódzka Szkoła Filmowa ma wielu swoich wspaniałych wychowanków znanych na całym świecie i wciąż rozwija młode talenty oraz przyciąga kapitał na nowe produkcje. Niewielu wie, że właśnie w Łodzi powstaje większość telewizyjnych reklam.

Należy także pamiętać o licznych galeriach sztuki, muzeach, kinach i teatrach, które przyciągają wielu koneserów wspaniałej sztuki. Łódź jako miasto nowoczesne, lecz nie zapominające o swych tradycjach rozwinęła duże zaplecze pubów, dyskotek, imprezowni, restauracji i sklepów. To tu odbywają się liczne imprezy i festiwale w tym Camerimage. Łódzkie władze chcąc wszędzie propagować kulturę. Organizują liczne placówki kulturalne, domy kultury, imprezy, spotkania informacyjne oraz naukę w szkołach tychże elementów (np. organizowane są lekcje wiedzy o regionie oraz spotkania z twórcami łódzkiej sztuki).